Имам удоволствието да ви представя разширяването на моите занимания.
Вдъхновена от надписа на храма на Аполон в Делфи реших да надградя над “Астро ключовете на Венера” и да ви поканя на пътешествие с мен. От сега нататък ще сме заедно в много и различни посоки, разбира се и астрологията ще е наш компас.
“ПОЗНАЙ СЕБЕ СИ”
От гръцки “γνῶθι σεαυτόν” на латински “nosce te ipsum” или “temet nosce”…
Тези от вас, които ме познават, знаят за моята любов към гръцкия език, елинска митология и останалите древни култури.
Вероятно разпознавате сентенцията…
Тези две думи са оказали дълбоко влияние върху историята, философията и развитието на самата мъдрост.
Може би най-известната от 147-те максими, изписани върху храма на Аполон, „Познай себе си“ е едно от моралните правила, дадени от оракула на гръцкия бог Аполон в Делфи, Пития. Те са били приписвани на Аполон, но за тази конкретна поговорка също се казва, че е замислена от философа Талес или Фемоное, митичен гръцки поет.
Други източници посочват, че това е древна поговорка, чийто източник е изгубен за историята.
Независимо от произхода си, надписът е повлиял на Сократ, Платон, Есхил…
Дори съвременните философи не са били равнодушни- Хобс, Поуп, Русо, Емерсън също обръщат внимание на важността на това да познаваш себе си в трудовете си.
Дори бащата на съвременната таксономия, Карл Линей, публикува първото издание на Systema Naturae, в което описва хората (Homo) с простата фраза „Nosce te ipsum“.
Дотук добре! Всички сме съгласни, че трябва да познаваме себе си, но точно тук започва трудността. Обичам начинът, по който Бенджамин Франклин отразява своята гледана точка по въпроса в „Алманах на бедния Ричард“, където пише колко трудно е да се изпълни тази задача:
„Има три неща, които е изключително трудно да направите: да счупите стоманата, да разтрошите диаманта и да познаете себе си.”
Така че, нека да видим дали заедно можем да постигнем някакъв напредък по темата…
Да отделим време през тези хаотични времена, за да бъдем истински разсъдливи и да помислим за едно от най-важните правила на древния свят:
Как да познаем себе си?
Какво можем да направим, за да постигнем това?
Това ли е максимата на съвременния живот?
Ще се радвам да вървим по пътя на себепознанието заедно!
Това търсене започва с откриването на собствените възможности и граници.
Така че познаването на себе си означава, че всъщност откриваме собствените си граници и възможности. Човек, който открива себе си, открива и света. Великият учен Сократ обяснява това в книгата на Платон „Филеб“ със следното изречение: „Познай себе си и ще узнаеш всички тайни на боговете и на вселената“.
Според старото вярване, мъдрият човек, който познавал себе си, бил и човекът, който знаел бъдещето и правел пророчества за него. Човекът, който тръгнал да научи за бъдещето си в елинските земи и се явил пред бога в храма на Аполон, щял да прочете следното мото: Nosce te Ipsum/ γνῶθι σεαυτὸν/ познай себе си!
Така че, ако искате да знаете бъдещето, първо опознайте себе си!
За щастие имаме и 🗝️ключове🗝️, които да помагат.
Ключовете на себепознанието
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email